The joy of building with sensible planning

Radosť stavať pri rozumnom plánovaní
  • Leier

Aktuálna situácia nielen na Slovensku, ale všade vo svete sa zmenila. Inflácia, nárast cien v službách aj produktoch či dokonca pri bežných potravinách sa dotkla nášho fungovania. Podnikatelia sú opatrnejší a ľudia si aj dvakrát prepočítajú, kam investujú svoje peniaze. Zmeny na trhu ovplyvnili aj správanie bánk, ktoré sú tiež obozretnejšie v tom, komu a za akých podmienok poskytnú hypotéku. Úroková sadzba narástla a úvery, ktoré teraz ponúkajú už nekryjú 90 %, ale len 70 % z ceny nehnuteľnosti. Netreba sa tým však nechať znechutiť. Je len potrebné prispôsobiť sa novej ekonomickej situácii a začať lepšie plánovať. Pokiaľ je vaším snom postaviť si vlastný rodinný dom, nemusíte tento sen ignorovať, len ho treba lepšie premyslieť a zmieriť sa s tým, že to chvíľku potrvá. Doba výhodných úverov a veľkého stavebného rozmachu nás trošku rozmaznala, zvykli sme si na to, že peniaze dostaneme ľahko a dom si postavíme rýchlo. Naši rodičia však nemali takéto vymoženosti a zvládli to. Predchádzajúca generácia totiž všetko poctivo plánovala a svoje práce a výdavky si rozdelila na niekoľko fáz. Je čas vrátiť sa k tomuto postupnému financovaniu, ktoré natoľko nezaťaží vaše peňaženky a zároveň vám dopraje vysnívané bývanie. 

O stavbe rodinného domu môžete uvažovať aj hneď, ak ste vlastníkom stavebného pozemku. Práve táto podmienka umožňuje model postupného financovania, ktorý aktuálne podporujú aj banky. Znamená to, že na zabezpečenie úveru, z ktorého budete financovať svoju stavbu, nie je potrebné zakladať inú nehnuteľnosť, ale postačí vám samotný pozemok či rozostavaný dom. Práve ten sa stane záložným objektom pri posúdení podmienok. Banka totiž ráta s budúcou hodnotou danej nehnuteľnosti. Následné čerpanie úveru prebieha postupne podľa toho, ako pokračuje výstavba. Výhodou je, že úroky sa platia len z reálne vyčerpanej čiastky. 

Ako sme už spomínali, banka vám aktuálne ponúkne cca 70 % z hodnoty vášho rodinného domu. To znamená, že 30 % potrebujete zabezpečiť z vlastných prostriedkov, a to je pri prepočte na stavebné náklady, presne hodnota hrubej stavby. Akonáhle máte rozostavanú hrubú stavbu, môžete si ju nechať ohodnotiť znaleckým posudkom a vložiť do katastra. V tej chvíli je možné ju založiť a začať čerpať hypotekárny úver. Určite sa preto oplatí stretnúť s hypotekárnym odborníkom alebo poradcom v banke, ktorý vám takýto finančný model zostaví presne na mieru. 

Nepodceňujte pripravenosť. Plánovanie je v tejto situácii nenahraditeľné, najmä ak niekde neskrývate našetrenú obrovskú sumu, ktorá pokryje náklady na nový dom. Takže, kto skôr plánuje, včas ušetrí! A plánovanie začína hneď teraz, ideálne ešte pred stavebnou sezónou. Je to správny čas, ktorý vám zabezpečí pár úspor navyše. Najmä, ak si vopred nakúpite stavebný materiál za ceny z roku 2022. Nechajte si pripraviť kvalitný nápočet hrubej stavby s dopravou na miesto stavby aj so špeciálnymi zľavami. Výrobca stavebného materiálu Leier Baustoffe SK aktuálne ponúka výbornú akciu na tehly a preklady, ktoré môžete získať so zľavou 40 %. Okrem toho vás poteší aj výhodná ponuka na komíny Leier, ktoré môžete vyriešiť na jednom mieste so zľavou až 55 %! Táto akcia trvá do 15. 3. 2023, tak by ste sa mali poponáhľať. Dopyty s projektom stačí zaslať na e-mailovú adresu michaela.holbusova@www.leier.sk, kde vám zadarmo vypracujú nápočet stavebného materiálu a pripravia certifikát pre uplatnenie zľavy s konkrétnym predajným miestom, ktoré je vašej stavbe najbližšie. Šetríte tak dvakrát – pri výhodnej kúpe, aj pri následnej šetrnej prevádzke. Mať vlastný dom s alternatívou nezávislého zdroja vykurovania je témou každého, kto plánuje ekonomicky prevádzkovať svoje bývanie, a preto riešenie výstavby s firmou Leier môže byť tým najvýhodnejším riešením. Viac informácií o aktuálnej akcii nájdete na: www.www.leier.sk/akcia/ 

Radosť včas plánovať

Fotogaléria