Stiahnúť ako PDF Tlač stránky E-mail

Tehla – trvalá hodnota

Keramická tehla patrí medzi prvé známe stavebné výrobky, ktoré si ľudia začali sami vyrábať. Svojou trvanlivosťou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom zabezpečuje dlhú životnosť stavby a tým aj zvyšuje jej hodnotu. Vďaka svojim výborným vlastnostiam aj v súčasnosti patrí medzi najžiadanejšie stavebné materiály.

Dlhá životnosť...

Aj keď pri stavbe výber murovacieho materiálu netvorí veľkú časť nákladov na jej zhotovenie,  výber vo veľkej miere ovplyvňuje kvalitu stavby, jej vlastnosti a hodnotu. Stavby postavené z kvalitnej tehly zabezpečujú príjemné prostredie pre bývanie a trvalú hodnotu pre viacero generácií. Údržba tehlového muriva nie je napriek dlhej životnosti drahá, murivo ani po dlhej dobe nestráca na stabilite, nedoformuje sa vplyvom teplotných výkyvov a zaťaženia.

Spoľahlivá izolácia, dlhodobé zdravie...

Kvalitne zhotovené murivo zostane aj po dlhej dobe vzduchotesnou konštrukciou, nie je potrebné zlepšovať tesnosť spojov a stykov použitím paronepriepustných fólií. Homogénne, tesné murivo znižuje možnosť kondenzovania vodných pár, nevznikajú plesne, tepelnoizolačné vlastnosti sa nemenia, preto je výber tehly z dlhodobého hľadiska výhodné rozhodnutie.

Výborné tepelnoizolačné vlastnosti a akumulácia tepla, prirodzená klíma prostredia ...

V súčasnosti sa často riešia tepelnoizolačné a tepelnoakumulačné vlastnosti stavieb. Mikropórovitá kapilárna štruktúra keramických tehál zabezpečuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka jedinečnej štruktúre stena rýchlo vyschne a tým aj rýchlo dosiahne optimálne tepelnoizolačné hodnoty. Dostatočne hrubá tehlová stena v zime udržuje v bytoch teplo, v lete chráni pre vonkajším teplom. Tehlové murivo vytvorí jedinečnú vnútornú klímu, vďaka čomu nie je potrebné používanie nezdravej klimatizácie.

Požiarna bezpečnosť a akustika...

Tehlové murivo účinne tlmí hluk, ktorý sa šíri z exteriéru alebo zo susedných priestorov stavby. Tehla je nehorľavý materiál ( počas výroby už raz bola vypálená ) preto hodiny odoláva plameňom bez straty pevnosti, pri požiari sa z neho neuvoľňujú jedovaté plyny.

Prírodný materiál…

Tehla sa vyrába výhradne z prírodných surovín, na jeho výrobu sa nevyužívajú chemikálie.  Keďže sú tehelne blízko ložísk suroviny jej doprava v minimálnej miere zaťažuje životné prostredie, po rekultivácii uzavretých baní sa opäť obnoví prostredie do pôvodnej podoby. Nie je to náhoda, že tehla je tisícročia najobľúbenejší stavebný materiál. Ten kto stavia z tehly si vyberá stavebný materiál  s výbornými vlastnosťami.