Stiahnúť ako PDF Tlač stránky E-mail

Durisol pre rodinné a bytové domy

Logo Durisol

Stavebný systém Durisol je tou najlepšou voľbou pre vašu stavbu. Je to moderný ekologický stavebný materiál na prírodnej báze, ktorý šetrí životné prostredie a zároveň si zachováva vynikajúce fyzikálne vlastnosti.

Výroba Durisolovej tvarovky

Hlavnou surovinou pri výrobe tvaroviek je drevo - obnoviteľný zdroj. Používajú sa odrezky z mäkkého dreva, ktoré sa pri spracovaní už nedajú technologicky využiť. Výroba je bez procesu horenia pri minimálnej spotrebe energií. Uvoľnuje sa pri nej hydratačné teplo, ktoré napomáha ohrevu výrobných hál v zimnom období. Špeciálnou metódou sa drevné štiepky prostredníctvom mineralizácie zušľachtia a spracujú s cementom a vodou na tvarovku. Tieto tvarovky sú 100 % recyklovateľné a expedujú sa bez paliet v paketoch. Do vnútra tvaroviek sa pridáva polysterén alebo minerálna vlna a následne sa tvarovka zalieva betónom.

Stavebný systém Durisol vzniká spojením 3 základných materiálov:

Zloženie

Výhody jednotlivých materiálov sa pritom spájajú a nevýhody eliminujú. Vzniká tak jedinečný a inovatívny systém, ktorý šetrí nielen prírodu, ale aj vaše zdravie, čas a peniaze.

Výstavba

Vďaka svojmu zloženiu preberajú Durisol tvarovky vlastnosti dreva, sú ľahko opracovateľné, dajú sa rezať, vŕtať, frézovať, klincovať bez toho, aby stratili na svojich vlastnostiach. Tvarovky je možné spracovať aj v zime a v každom počasí skladovať na stavenisku. Sú ľahké, takže práca a manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá.

Najprv sa na seba naukladajú na sucho a následne sa zalievajú betónom. Majú porézny povrch, čo zabezpečuje výborné spojenie s omietkou (povrchové úpravy) aj so samotným betónom (betónové jadro). Zatepľovanie odpadá, čím sa ušetrí veľa námahy i času. Dutiny v tvarovkách je možné využiť na vedenie rozvodov a potrubia.

Upevňovanie do Durisolu je veľmi jednoduché. Pre bežné veci, ako sú obrazy a skrinky je normálne použiť vrták rozmerovo totožný s potrebným otvorom. Pre upevnenie hmotnostne náročných predmetov, ako sú bojlery, kotle a veci upevňované na konzoly, je potrebné urobiť uchytenie priamo do betónu. Durisol je vhodný aj pre uchytenie drevených obkladov z interiéru či exteriéru.

Využitie

Tvarovky Durisol majú v závislosti od charakteru stavaného objektu rozličné hrúbky a vlastnosti, preto sú ideálnym stavebným materiálom pre všetky stavby: tak ako rodinné domy, aj viacpodlažné obytné budovy, priemyselné budovy, či kancelárske objekty. Vďaka betónovému jadru sú stabilnou konštrukciou, ktorá umožňuje realizovať variabilné a originálne myšlienky architekta aj do výšky niekoľkých podlaží.

Okrem pozemných stavieb, sú často žiadané aj k stavbe protihlukových stien, a dokonca sa z nich vyrábajú špeciálne terasové kvetináče, ktoré si našli uplatnenie v záhradnej architektúre. V ponuke nájdete aj ďalšie výrobky pre dom a záhradu ako palisády, vinotéka či vysoké záhony, ktoré sa taktiež vyrábajú z Durisolu.

Vlastnosti Durisolu:

 

Akustika / Zvuková izolácia:

 • nepriezvučný
 • zvukovo pohltivý

Ťažké betónové jadro a drevená hmota účinne pohlcujú hluk. Ochrana pred hlukom je nevyhnutnou súčasťou spokojného života. Steny z Durisolu vám tak zabezpečia duševnú pohodu. Zvuková nepriezvučnosť zabráni prenosu zvuku, ktorý sa šíri vzduchom z jedného priestoru do druhého a akustická pohltivosť Durisolu celkovo zníži hluk v miestnosti. Durisol má bezkonkurenčné akustické vlastnosti, nakoľko sa bežne využíva aj na stavbu protihlukových stien.

 

Teplotechnika:

 • vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
 • výborná tepelná akumulácia

Durisolová tvarovka je tvorená z 3 komponentov. Durisol, betón a izolácia. Pri izolácii máte na výber, je možné využiť polystyrén, alebo minerálnu vlnu. Oba materiály vám zabezpečia výbornú tepelnú izoláciu, a to bez dodatočného vonkajšieho zatepľovania. Vďaka betónovému jadru má stena z Durisolu aj vynikajúce tepelno-akumulačné vlastnosti, čo vám doma zabezpečí príjemnú tepelnú pohodu. Drevocementová zložka tvárnice zas zamedzuje sálaniu chladu zo stien.

 

Odolnosť:

 • nehorľavosť / odolnosť voči požiaru
 • vysoká pevnosť - odolnosť voči zemetraseniam
 • odolnosť proti externým faktorom - mráz, soľ, škodci
 • dlhá životnosť

Stavby z Durisolu sú aj napriek svojmu drevenému základu vysoko odolné. Mineralizáciou drevnej štiepky získava Durisol odolnosť voči poveternostným vplyvom, vode i soliam. Steny sú tak nenasiakavé a v prípade záplav vyschnú oveľa rýchlejšie ako iné materiály. Cement s minerálmi tiež zabezpečujú jeho nehorľavosť a vysokú protipožiarnu odolnosť. Vďaka betónovej výplni je stavba stabilná a má výborné statické vlastnosti. Odoláva zemetraseniam lepšie ako stavby z iných materiálov a udržuje si dlhú životnosť.

 

Ekologickosť:

 • 90 % drevoštiepka - pozitívna bilancia CO2
 • 100% bezodpadová výroba

Tvarovka Durisol je vyrábaná z prírodného ekologického materiálu. Až 90% tvorí drevoštiepka - prírodný materiál a obnoviteľný zdroj. Všetky použité materiály sú zdraviu úplne neškodné. Aj samotná výroba je bezdopadová a celý proces zohľadňuje dopad na životné prostredie. Tvarovky sú okrem toho 100 % recyklovateľné a expedujú sa bez paliet v paketoch.

 

Optimálna klíma:

 • zdravé bývanie
 • výborná difúzia vodných pár - paropriepustnosť
 • regulácia vlhkosti vzduchu
 • optimálne vyvážený pomer teploty ovzdušia

Betónová vrstva Durisolu nie je v súvislej ploche. Je prerušovaná drevnou štiepkou, vďaka čomu môže dochádzať k difúzii vodných pár. Steny v dome tak dýchajú a regulujú vlhkosť vzduchu. Keďže sú stavby z Durisolu paropriepustné, nedochádza ku zrážaniu vodných pár na vnútornej strane stien, a tým vzniku nepríjemných plesní. Izolant s prepážkami z drevnej hmoty vytvára jedinečný labyrint, ktorý odvádza vlhkosť z miestnosti von a zabezpečí vám zdravé bývanie.

 

Variabilnosť:

 • sloboda pri stavaní
 • ľahká spracovateľnosť
 • tvarová rozmanitosť
 • farebná rozmanitosť
 • dizajnová rozmanitosť - možnosť priznaného muriva

Durisolové tvarovky preberajú vlastnosti dreva a sú ľahko opracovateľné, dajú sa rezať, vŕtať, či frézovať bez toho, aby stratili na svojich vlastnostiach. Existuje viacero tvarov a druhov tvaroviek podľa potrieb vašej stavby. Počas výroby je možné do hmoty pridať i práškové pigmenty, ktoré poskytujú rôzne farebné prevedenia a zabezpečujú dlhoročnú farebnú stálosť. Najnovšiu tvarovku Durisol 45 je možné použiť aj ako priznané murivo, bez dodatočných vonkajších úprav.

 

Hospodárnosť:

 • úspora nákladov na kúrenie
 • šetrenie nákladov pri práci
 • jednoduchá manipulácia (tvarovky sú ľahké)
 • rýchla výstavba - systém skladačky

Tvarovky Durisol sú ľahké, vďaka čomu sa s nimi jednoducho manipuluje. Zároveň sú jednoduchou stavebnicou s nízkymi nárokmi na použitie stavebných mechanizmov a pracovných kapacít pri výstavbe, preto môžu byť stavby z Durisolu realizované aj svojpomocne. Zatepľovanie odpadá, čím sa ušetrí veľa námahy. Vo výsledku šetria životné prostredie, čas a peniaze hneď viackrát, a to pri výrobe, pri výstavbe aj pri prevádzkovaní.

Sumarizácia

Stavebný systém Durisol vám v porovnaní s inými stavebnými materiálmi dokáže zabezpečiť viac výhod naraz. Spája v sebe všetky vyššie spomínané benefity, zatiaľ čo iné materiály sa zväčša sústreďujú len na vylepšenie jednotlivých vlastností samostatne.

Sumarizácia

Sortiment Durisol

Sortiment Durisol

Kontakty

Ing. Peter Turan

Produktový manažér Durisol,
tel.č.: 0910917284,
e-mail: peter.turan@leier.sk