Stiahnúť ako PDF Tlač stránky E-mail

Nová brúsená tehla

Výrobou brúsenej tehly rozširujeme svoje investície na východnom Slovensku.

V tehelni v Petrovanoch pri Prešove sme v júli 2014 uviedli do prevádzky novú brúsiacu linku, ktorá umožní výrobu modernej brúsenej tehly so širokými možnosťami využitia. Firma tým významne doplní svoju produkciu na východnom Slovensku.

Tlačová správa 14/7/2014

Tehelňa v Petrovanoch predstavuje pre Leier jednu z kľúčových investícií. Do prevádzky bola uvedená na jeseň v roku 2009 ako piata v poradí v rámci celého koncernu a vďaka svojej výrobnej kapacite a vyspelej technológii patrí medzi najmodernejšie tehelne v Európe. Fabrika vznikla takpovediac na „zelenej lúke“ v regióne s vysokou nezamestnanosťou. V súčasnosti už poskytuje prácu takmer 70-tim ľuďom. Okolnosti vzniku petrovianskeho závodu vysvetľuje konateľ spoločnosti Ing. Anton Viazanko: „Investovať do výroby na východnom Slovensku bolo strategickým rozhodnutím, za ktorým stálo viacero dôvodov. V prvom rade sme chceli rozšíriť výrobu v dôsledku rastúceho dopytu slovenských i zahraničných klientov po tradičnom stavebnom materiáli. Petrovany sa v tomto ohľade stali dobrou voľbou najmä preto, že v bezprostrednej blízkosti spracovateľského závodu sa nachádza ložisko kvalitnej výrobnej suroviny, čo je pre efektívnu a výkonnú prevádzku tehelne to podstatné. Navyše sme prišli s ponukou práce do regiónu, kde sa nezamestnanosť pohybovala v roku 2009 na úrovni vyše 16% , o prácu u nás bol preto záujem. Toto všetko umožnilo rýchle spustenie samotnej produkcie, ktorá je dnes cca 500 paliet tehál denne.

Zavedená výrobná technológia a rastúci dopyt po modernom tehliarskom sortimente sa pre Leier spojili po čase do novej výzvy, ktorou bolo začatie výroby brúsenej tehly. Projekt sa v týchto dňoch nachádza vo fáze skúšobnej prevádzky, čo súvisí najmä s nastavením parametrov novej brúsiacej linky. „Brúsená tehla v súčasnosti zosobňuje trend modernej výstavby z tradičného materiálu. Medzi projektantmi, stavebníkmi aj investormi je o ňu čoraz väčší záujem a nemožno sa tomu ani diviť. Z brúsenej tehly sa totiž stavia veľmi presne, rýchlo a kvalitne, čo je len niekoľko výhod tohto produktu. Doteraz dopyt našich zákazníkov po brúsenej tehle pokrývala produkcia tehelne Leier v Maďarsku. Sme hrdí, že dnes našim zákazníkom môžeme ponúknuť už aj brúsenú tehlu vyrobenú na Slovensku, zo slovenských surovín,“ približuje Alexander Pintér, produktový manažér Leier Baustoffe SK s.r.o.


Tehla plná výhod

Podľa Alexandra Pintéra je tehla stavebným materiálom tak súčasnosti, ako i budúcnosti. Vývoj však napreduje aj pokiaľ ide o tento tradičný materiál. Dôkazom toho je vznik brúsenej tehly – najmodernejšieho tehliarskeho výrobku. „Brúsená tehla sa od tej nebrúsenej líši svojou výškou, ktorú upravuje špeciálna brúsiaca linka na potrebné rozmery. Tehla brúsená je vyššia ako tehla nebrúsená. Na spájanie jednotlivých tehál sa používa špeciálna malta na tenkú škáru LeierPLAN, alebo univerzálne stavebné lepidlo LeierFIX. Technológia výstavby z brúsených tehál urýchľuje jej priebeh a vo veľkej miere znižuje množstvo spojovacieho materiálu. Spotrebuje sa ho oveľa menej ako pri tradičnom murovaní a tým sa vo výraznej miere znižuje množstvo vody v murive. Navyše spojovací materiál poskytuje naša spoločnosť k nákupu materiálu zdarma, čo podstatne zníži celkové náklady na projekt. Veľkou výhodou tiež je, že pri použití univerzálneho lepidla LeierFIX je možné stavať aj pri teplote až do -5°C za predpokladu, že lepidlo bude skladované v temperovanej miestnosti,“ vysvetľuje Alexander Pintér.

Nové keramické brúsené tehly Leier PLAN vyrobené na Slovensku!

Sortiment brúsených tehál LeierPLAN vyrobených na Slovensku od spoločnosti Leier Baustoffe SK s.r.o., je vytvorený pre realizáciu kompletnej hrubej stavby. Nové tehly umožňujú svojim tvarom jednoduché, presné a rýchle murovanie s tenkou ložnou maltovou škárou hrubou iba 1 mm, s čím je spojená výrazná úspora malty. Brúsená tehla totiž nevyžaduje použitie 1-2 centimetrovej vrstvy malty, ako je to potrebné pri „tradičných“ tehlách. Systém pero + drážka (označenie N+F) navyše zabezpečuje previazanie susedných tehál v rade bez potreby murovacej malty do zvislej škáry. Výstavba s tehlami LeierPLAN šetrí materiál, skracuje celkový čas murovania, pri stavbe nevznikajú tepelné mosty, znamená tiež menej vlhkosti v stavbe a možnosť murovania do teploty -5°C pri použití lepidla LeierFIX. Zákazníci si môžu vybrať z kompletnej škály tehliarskych a doplnkových produktov. Na výstavbu obvodových múrov sú určené tvarovky s hrúbkou 45 a 38 centimetrov. Pre nosné vnútorné steny možno použiť tehly LeierPLAN 30 N+F a 25 N+F a na nenosné priečky postačí hrúbka 11,5 a 8 cm.